Alternative content

Get Adobe Flash player


15 SORU, 15 DOĞRU CEVAP

 “KADIN ÇİFTÇİLER YARIŞIYOR” BİLGİ YARIŞMASI 2010 YILI İL ELEMESİ COŞKULU,

BİR O KADAR DA HEYECANLI GEÇTİ.

 

           Bakanlığımızca ilk kez 2004 yılında gerçekleştirilen ve yoğun ilgi nedeniyle gelenekselleşen, “Kadın Çiftçiler Yarışıyor” Bilgi Yarışması 2010 yılı il elemesi, 24 Şubat 2010 tarihinde Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi Yalova Uygulama Otelinde gerçekleşti.

           İlimiz Vali Yardımcıları Şakir ÖZDİKİCİ, Cezmi Türk GÖÇER, Belediye Başkan Vekili Halit GÜLEÇ, Altınova Kaymakamı Cemal ŞAHİN, Kamu Kurum Amirleri, Müdürlüğümüz personeli ve çiftçilerimizin yoğun katılım gösterdiği yarışmada, Tarım İl Müdürümüz Sn. Necati POYRAZ yaptığı konuşmalarında özetle; “Bir ülkenin ilerlemesi, o ülkede yaşayan insanların yaşam standartlarını yükseltmesiyle mümkündür. Ülkemizin kalkınmasında ve nüfusun önemli bir bölümünün geçiminin sağlanmasında etkisi olan tarım sektöründe çalışanlardır. Ülkemizde çalışma yaşamında özellikle ele alınması gereken grupların başında da tarımda çalışan kadınlar gelmektedir. Tarımsal işlerde üreten, değerlendiren, pazarlayan, ev içi rolleri açısından da tüketen bireyler olarak önemli rollere sahip kadınlarımızın daha bilgili, daha bilinçli üretim yapmaları amacındayız
            Anadolu kadınının işine, eşine ve aşına sahip olduğu gerçeğiyle, kırsal alanda kadınların %70 inin ücretsiz aile işçisi olarak çalıştığı,  kırsal alanda kadın eğitiminin  önemli olduğu vurgusuyla,  tarımda en önemli sorunlardan birincisinin  sermaye yetersizliği ve eğitim-yayım hizmetlerinin eksikliğinden kaynaklandığı, kadın çiftçilerimize Bakanlık olarak pozitif ayrımcılık yapıldığı gerçeğiyle kırsal alan kadınının fedakârlığından, karşılıksız emeklerinden, toplumdaki yerlerinin öneminden bahisle Bakanlık olarak onlara götürülecek hizmetlerde sınır tanınmamaktadır.” Dedi

           Vali yardımcımız Sn. Şakir ÖZDİKİCİ; Kadınlarımızın cephede savaşırken erkeğin yanında, ülkenin kurtuluşunda destek olduklarına dikkat çekerek ev yönetiminde kadınların söz sahibi olduğunu, kadınlarımızın eğitimi ile ailenin ve toplumun eğitimini sağlanmış olur. Şeklinde konuştu.

            Anadolu kadınlarının günlük hayatındaki kesintilerin anlatıldığı sinevizyon gösteriminin ardından yarışmaya geçildi.

Kirazlı köyünden; Gülsüm AKAY, Sinem AKAY
Taşköprü beldesinden; Nimet DOĞAN, Nevriye ÜNLÜ
İlyasköy’den; Aslı ANAÇARDI, Lütfiye AKDOĞAN
Gacık köyünden; Emine AVCI, Fatma TOKSÖZ
Subaşı beldesinden; Aliye DİNLER, Banu ÖZEN -
Sermayecik köyünden; Özlem DÖŞLÜ, Hatice ÇİFTÇİ
Altınova İlçesinden; Güldalı ÖZGÜR, Emine ALTAN
Ortaburun köyünden; Hatice ASLAN, Neslihan ÖZ
Çalıca köyünden; Canan MERSİN, Nazire GÜNDOĞDU
Şenköy’den; Fatma SADIKOĞLU, Füsun AKALIN medeni cesaret gösterip yarışmaya katıldılar.

         Çiftçi Eğitim ve Yayım Şube Müdürü Hadi DAĞAŞAN’ ın başkanlığında; Müdürlüğümüz Destekleme Şube Müdürü Selahattin ARAS ve Kontrol Şube Müdürü Esin ÖZCAN yarışmanın jüri üyeliğini üstendiler.
         Tarımsal ve Ev Ekonomisi alanlarında sorulan 15 asil sorunun ardından; Sermayecik köyü tüm soruları bilerek birinciliği elde etti. Asil soruların ardından Taşköprü 2. Subaşı 3. Oldular.
  
  1. yarışmacılara  Bluhose Fırın/Cezve Takımı/2,5 gr külçe altın(2 şer adet)
  2. yarışmacılara King Çaycı/Çay seti/2 gr külçe altın(2 şer adet)
  3. yarışmacılara Arzum kahve Makinesi/Çay Seti/1 gr altın(2 şer adet)

         Yarışmaya katılan tüm yarışmacılara; Düdüklü tencere, Eternity Su Bardağı takımı, Gıda - Eğitim paketleri ve çiçek buketi hediye olarak takdim edildi.Yarışmacıların heyecanını bastırmaları için şiir dinletilerinin yanı sıra program sonunda verilen kokteyl ile davetliler hoşça vakit geçirdiler.Nisan ayında düzenlenecek bölge yarışmasında ilimizi temsil edecek Sermayecik köyüne şimdiden başarılar dileriz.

 

 Copyright © 2009 Uzay İnternet Çözümleri
Tüm Hakları Yalova İl Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne Aittir.
Site Editörü : Üzeyir AYTEKİN